Altium Designer: Gerber 101

PCB Tasarım ve üretim sürecini Photoshop ile broşür hazırlamaya benzetebiliriz. Tasarım dosyaları düzenlenebilir ayrı bir formatta, bir proje yapısıyla saklanır. Üretim için gönderilen dosyalar da PDF gibi yalnız üretim için gerekli bilgileri içeren bir şekilde kaydedilir ve üreticiye iletilir.

Altium Designer: Gerber 101

PCB Tasarım ve üretim sürecini Photoshop ile broşür hazırlamaya benzetebiliriz. Tasarım dosyaları düzenlenebilir ayrı bir formatta, bir proje yapısıyla saklanır. Üretim için gönderilen dosyalar da PDF gibi yalnız üretim için gerekli bilgileri içeren bir şekilde kaydedilir ve üreticiye iletilir. Onlarca PCB tasarım uygulaması olduğunu düşündüğünüzde, standardize edilmiş bir formatta üretim dosyalarını iletmeniz hem projenizi korur hem de olası uyumsuzlukları ortadan kaldırır.

PCB Tasarımında, PDF gibi standard olmuş üretim dosyalarına Gerber adı verilir. Aslında Gerber vektörel bir çizim formatıdır. Bu yazıda, Altium Designer ile Gerber oluşturmanın üzerinde duracağız.

Birlikte deneme yapabilmemiz için, önceden tasarladığınız bir PCB projesini açın.

File > Fabrication Outputs > Gerber Files'ı seçin.

General Sekmesi, Gerber dosyalarının birimini ve hassasiyetini belirler. PCB tasarım biriminiz metrik (mm) ise, Units'den Milimeters'ı seçin. Değilse, Inches ile devam edebilirsiniz. Özel bir sebebiniz yoksa, Format seçeneğini 4:4 (Inch için 2:5) olarak belirleyin.

Layers sekmesi, Gerber dosyalarınızda hangi layerları dahil etmek istediğinizi belirler. Tüm layerları seçmenizin teknik olarak bir zararı olmasa da, bazen tasarım notlarını (mekanik ölçümleri) içeren layerlarınız olabilir. Ya da, üretim için ihtiyaç duyulmayan bir layerın ne olduğu size sorulabilir ve bu soru - yanıt süreci üretiminizi belki bir gün geciktirebilir. Özetle, iki katmanlı bir tasarım için aşağıdaki layerların seçili olması yeterlidir.

Seçili olması gereken layerlar: Top Overlay, Top Paste, Top solder, Top Layer, Bottom Layer, Bottom Solder, Bottom Paste, Bottom Overlay, Outline, Top Pad Master, Bottom Pad Master.

Drill Drawing sekmesi, deliklerin layerlarda yer alıp almayacağını belirler. Plot all used drill pairs seçeneğinin Drill Drawing Plots ve Drill Guide Plots'da seçili olması gerekir.

Apertures sekmesindeki ayarlar olduğu gibi bırakılabilir. Embedded apertures seçili olmalıdır.

Advanced sekmesindeki ayarları da olduğu gibi bırakabilirsiniz. Film Size dışındaki ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olun.

OK İle Gerber dosyalarınızı ürettiğinizde, Altium Designer içerisinde CAMtastic uygulaması açılacak ve Gerber dosyalarınızı isimleriyle birlikte gösterecek. CAMtastic panelinden layerları açıp kapatarak tasarladığınız gibi göründüğünden emin olun.

Kontrolünüz tamamlandığında CAMtastic penceresini kapatabilirsiniz. Bu dosyadaki değişiklikleri kaydetmenize gerek yoktur.

Gerber dosyaları, PCB'nize ait tüm üretim bilgilerini içerse de delikler için ayrı bir formatta dosya üretmeniz beklenir. Deliklerin yer aldığı format NC Drill Files olarak adlandırılır. File > Fabrication Outputs > NC Drill Files ile NC Drill Setup penceresini açın.

Bu penceredeki birim ayarlarınızı, Gerber ayarlarınızdaki gibi seçin. Diğer ayarlarınız görüntüdeki gibi olsun. OK ile dosyalarınızı kaydedin. Doğrulama için yine CAMtastic açılacak. Bu sefer sizden bir rakam girmeniz beklenecek. İstenen değeri olduğu gibi bırakarak devam edin. Deliklerin konumlarını kontrol ederek CAMtastic penceresini kapatın.

Gerber ve NC Drill dosyaları, proje klasörünüzün altındaki "Project Outputs for..." klasöründe yer alır. Bu klasördeki yaklaşık 22 dosyayı zipleyerek üreticiye gönderebilirsiniz.

Üretimleriniz için tasarım onayı isterseniz, dosyalarınız üretime verilmeden önce katmanların görselleri sizinle paylaşılacak ve son kez kontrol etmeniz sağlanacaktır.