Altium Designer: Proje Oluşturmak

Altium Designer serisinin ilk bölümünde proje oluşturmayı ele alacağız. İlerleyen bölümlerde adım adım püf noktaları ve detaylarla devam edeceğiz.

Altium Designer: Proje Oluşturmak

Altium Designer serisinin ilk bölümünde proje oluşturmayı ele alacağız. İlerleyen bölümlerde adım adım püf noktaları ve detaylarla devam edeceğiz.

Altium Designer ile çok basit tasarımlardan başlayarak flex devreler gibi aklınıza gelecek her türlü donanımı tasarlayabilirsiniz. 3 boyutlu görünüm ile çiziminizin gerçekte nasıl duracağını görebilir, Fusion 360 gibi uygulamalara modellerinizi aktarabilirsiniz. Adım adım ilerlediğinizde kolay bir başlangıç yapıp ihtiyaçlarınız doğrultusunda ilgili özellikleri öğrenerek devam edebilirsiniz.

Altium Designer'da proje oluşturarak, tasarımınıza ait schematic, PCB, config ve output dosyalarınızı yönetebilirsiniz. Projelerinizi yerel sürücünüze, ya da OneDrive gibi bulut depolama servisine kaydedebilirsiniz. Ardından, projenizi Altium365 servisine göndererek yedekleyebilir, versiyon kontrolü yapabilir, ekip paylaşımına açabilirsiniz. Tavsiyem, projelerinizi yerel sürücünüzde, yerini değiştirmeyeceğiniz bir klasörde saklamanız ve ileride üzerinde duracağımız Altium365 servisini kullanmanız yönünde olacak.

Proje Oluşturalım

Serimize güncel version 20.x ile başlayacağız. File > New > Project... ile projenizi oluşturmaya başlayın.

Nereye, nasıl bir proje oluşturmak istediğinizi soracak Create Project penceresi açılacak.

İlk projeniz için, Local Projects'den PCB - <Empty> seçimini yapın. Project Name alanına proje isminizi, tercihen İngilizce karakterlerle girin. Boşluk kullanabilirsiniz. Folder alanına, tercihen yerini değiştirmeyeceğiniz bir klasör seçin. Alışkanlık olması bakımından projelerinizi çalışmalarınıza göre gruplayabilirsiniz. PCB > Altium, PCB > Denemeler, PCB > Arduino Shields gibi. Ardından, Create ile projenizi oluşturun.

Altium Designer'da projelerinizi Projects panelinde, Project Group altında görürsünüz.

Detay: Project Groups

Birden çok proje grubuyla çalışıyorsanız, örneğin bir yandan Arduino Shield'lar tasarlarken, diğer yandan müşterilerinize iş yapıyorsanız, project groups bu işlerinizi gruplamanızı sağlıyor.

Project Group 1.DsnWrk'e sağ tıklayarak Save Project Group seçeneğiyle grubu kaydedebilirsiniz. Project Group içerisine farklı projeler oluşturabilirsiniz. Gruplar arasında geçiş için grup adına sağ tıklayarak Recent Project Group listesinden önceden oluşturduğunuz listelere ulaşabilirsiniz. Bu konuyu ileride ele almak üzere şu anlık geçiyoruz.

Proje Dosyaları

Bir projenin iki temel bileşeni var.

  • Schematic: Diyagramları çizdiğiniz sayfalar. Elektriksel bileşenleri ve bağlantılarını schematic dosyalarında oluşturursunuz. Birden çok schematic kullanabilirsiniz. Örneğin, Power, Sensors gibi.
  • PCB: Devrenizi oluşturduğunuz, devre yollarını çizdiğiniz, design rule'ları, katman özelliklerini belirlediğiniz dosyadır. Özetle, PCB'nizdir. Bu örnek için oluşturduğumuz proje tipinde tek PCB çizebilirsiniz.

Diğer eklenebilecek maddeler üzerinde zamanla duracağız. Şimdi, projenize sağ tıklayarak Add New to Project > Schematic'i seçin.

Sheet1.SchDoc dosyası açılacak. Ardından, aynı yolla Add New to Project > PCB'yi seçin. Bu aşamadan sonra da PCB1.PcbDoc dosyası açılacak.

Dosyaları kaydetmek için, ilgili dosyaya sağ tıklayıp Save seçeneğini kullanabilirsiniz. İlk kaydedişlerinizde dosya ismi vermeniz gerekir.

Dosyalarınızı kaydettikten sonra isterseniz ikinci schematic dosyasını ekleyebilirsiniz. Daha sonra, en üstteki ikonlar arasındaki Save All ile projenizi kaydetmeyi unutmayın.