Arduino WiFi Firmware Güncelleme

Yeni nesil Arduino kartları WiFi ve Bluetooth bağlantı özellikleriyle geliyor. Kablosuz işlemler ana mikrodenetleyiciye yüklenmek yerine, ayrı bir ESP32 modülü ile sağlanıyor.

Arduino WiFi Firmware Güncelleme

Yeni nesil Arduino kartları WiFi ve Bluetooth bağlantı özellikleriyle geliyor. Kablosuz işlemler ana mikrodenetleyiciye yüklenmek yerine, ayrı bir ESP32 modülü ile sağlanıyor. Tabi ki ESP32 modülü içerisinde Arduino mikrodenetleyicisiyle haberleşen ve kablosuz işlemleri yöneten bir yazılım bulunuyor. Arduino mikrodenetleyicisiyle ESP32 aralarında haberleşerek bağlantı ve veri transferi işlemlerini gerçekleştiriyor. ESP32'nin yazılımı (firmware'i) belli aralıklarla güncelleniyor. Bu yazıda yeni nesil Arduino kartlardaki ESP32 firmware'ini güncellemeyi ele alacağız.

Ön Gereksinimler

  • Kablosuz modülü bulunan yeni nesil Arduino kartı. (WiFi 1010, Nano 33 IoT, VIDOR4000, Uno Wifi REV2 gibi.)
  • Arduino IDE kurulu, İnternet erişimli bilgisayar.

Adımlar

Firmware güncellemesi için öncelikle Arduino kartınıza güncellemeyi yönetecek bir Sketch yükleyeceğiz. Ardından, firmware güncelleme uygulamasıyla yeni firmware'i yükleyip test edeceğiz.

Kurulumlar

Öncelikle gerekli kütüphanelerin kurulu ve güncel olduğunu kontrol edelim. Arduino IDE'nizden Sketch > Include Library > Manage Libraries (CTRL + Shift + L) ile Library Manager'ı açın.

"Filter your search..." yazan arama kutusuna "wifinina" yazın. WiFiNINA, ESP32 firmware'inin adıdır. Son versiyonunu yükleyin.

Firmware Uygulaması

WiFiNINA kurulumundan sonra, File > Examples > WiFiNINA > Tools > CheckFirmwareVersion Sketch'ini açın, Arduino'ya gönderin ve Serial Monitor'ü (CTRL + Shift + M) açın. Serial Monitor'de cihazınızın versionu ve güncel versiyon yazacak. Bu iki değer eşitse firmware'iniz günceldir, "Check result: PASSED" satırını görürsünüz. Farklılarsa ve "Check result: NOT PASSED" satırını görürseniz, File > Examples > WiFiNINA > Tools > FirmwareUpdater Sketch'ini açın ve Arduino'ya gönderin.

Ardından, Tools > WiFi101 / WiFiNINA Firmware Updater uygulamasını açın.

1. Bölümden cihazınızın portunu seçin. 2. Bölümden son firmware'i seçin ve Update Firmware butonuyla güncellemeyi başlatın. Güncelleme yaklaşık 1 dakika sürecek. Bu arada bağlantının kesilmemesine özen gösterin.

Test

Onay mesajı aldıktan sonra kablosuz iletişiminizi kullanabilirsiniz. Akıllarda soru işareti kalmaması için, File > Examples > WiFiNINA > ScanNetworks Sketch'ini çalıştırarak, Serial Monitor üzerinden çevredeki kablosuz ağları görebilirsiniz.

Arduino'nun hayatınızdaki yerine göre belirleyeceğiniz sıklıkta güncellemeleri takip edebilirsiniz.