Azure IoT Hub'ı Stream Analytics'e Bağlamak

Azure Stream Analytics gerçek zamanlı analitik servisidir. Temelde gelen veriyi süzme ve yönlendirme görevlerini üstlenir.

Azure IoT Hub'ı Stream Analytics'e Bağlamak

Azure Stream Analytics gerçek zamanlı analitik servisidir. Temelde gelen veriyi süzme ve yönlendirme görevlerini üstlenir. Örneğin, cihazlardan gelen sıcaklık bilgisini Power BI ya da Cosmos DB gibi servislere yönlendirebilirsiniz. Yönlendirme sırasında gelen verilerin birleştirilmesi, machine learning servislerine bağlanması gibi özellikleri de ekleyerek gelişmiş senaryolar oluşturabilirsiniz.

Yol Haritası

  • Önceki yazımda Azure IoT Hub oluşturarak Python ile mesaj gönderimi üzerinde durmuştuk.
  • Bu kaynakta varolan Azure IoT Hub servisinizin karşıladığı mesajları Stream Analytics servisine bağlamak üzerinde duracağız.
  • İlerleyen yazılarda gelen veriyi Power BI ve Cosmos DB gibi servislere yönlendirme ve veriyi görselleştirme üzerinde duracağız.

Ön Gereksinimler

  • Aktif Azure hesabı.
  • Çalışan bir Azure IoT Hub servisinizin ve simulatör ya da gerçek cihazdan veri akışı olması. Yoksa, önceki yazımı okuyabilirsiniz.

Stream Analytics Oluşturmak

İlk aşamada Azure Portal üzerinden IoT Hub için kullandığınız resource group'a girin. Üst kısımdaki "add" butonundan "Stream Analytics Job" u seçin.

Stream Analytics Job başlığı altındaki Create ile servisi oluşturmaya başlayın.

Job Name olarak servisinize bir isim verin. Resource Group için IoT Hub'da kullandığınız grubu seçebilirsiniz. Aynı şekilde, IoT Hub'ınızın bulunduğu region'da Stream Analytics servisini açabilirsiniz. Deneme aşamasında streaming units'i 1 olarak seçebilirsiniz.

Create ile servisinizi oluşturun ve servis isminizin resource group'unuza eklenmesini bekleyin. Devamında, oluşturduğunuz Stream Analytics servisinize gidin.

Stream Analytics durdurulmuş olarak oluşturulur. Başlatabilmek için giriş bağlantısı eklemeniz gerekir. Giriş ve çıkışlar, sol menüdeki "Job topology" başlığı altından yapılır.

Giriş eklemek için Job topology > Inputs'u seçin ve açılan sayfanın üst menüsünden "Add stream input" butonuna tıklayın. Girişlerinizi "Event Hub", "IoT Hub" ve "Blob storage" seçenekleri arasından seçebilirsiniz. Örnek uygulamamız için "IoT Hub" ı seçerek devam edin.

Açılacak panelde bağlanacak input için gerekli ayarlar istenecek. Input allias'a IoT Hub'ınızı anımsatacak bir isim verin. (Birden çok giriş verdiğinizde ayırt edebilmeniz ve sonraki aşamada oluşturacağınız query için.) IoT Hub altından kullanmak istediğiniz IoT Hub servisinizi seçin. Bundan sonraki ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Save butonu ile devam edin.

Input ayarını kaydettiğinizde bağlantı testi yapılacak ve birkaç saniye sonra "Successful connection test" mesajını göreceksiniz. Hata alırsanız, IoT Hub'ınızın yapılandırmasını kontrol edin.

Stream Analytics'in tanımladığınız input'u kullanabilmesi için query düzenlemeniz gerekir. Sol kısımdaki Job topology başlığı altından Query'yi seçin.

Query'nizin FROM kısmına IoT Hub input'unuzun ismini yazın. Save query butonu ile query'nizi kaydedin.

Test query butonu ile input'tan veri gelme durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu testi yapabilmeniz için IoT Hub'ınıza simulatör ya da gerçek cihazdan veri göndermeniz gerekir.

Stream Analytics servisinizi başlatmak için Overview penceresinden Start'ı seçebilirsiniz. Şimdiye kadar bir çıkış belirlemediğiniz için işlevsiz olacaktır. Sonraki yazımda Stream Analytics servisinizi Power BI'a bağlayarak gelen verileri görselleştirmenin üzerinde duracağız.