Casio SF-4000 Digital Diary Teardown

2000 civarlarında kısa süre kullandığım ve çok sevdiğim bir databank'ı geçen gün antikacıda buldum. Şaşırtıcı bir şekilde iyi durumdaydı.

Casio SF-4000 Digital Diary Teardown

2000 civarlarında kısa süre kullandığım ve çok sevdiğim bir databank'ı geçen gün antikacıda buldum. Şaşırtıcı bir şekilde iyi durumdaydı. Dokunmatik düğmelerin ekran altındaki plastik düğmelerle birlikte kullanılması gibi zamanın ötesinde bir tasarıma sahipti. Haydi, geçmişe gidelim ve Casio SF-4000'in içine birlikte bakalım!

1988 Yapımı SF-4000, grafik ekranlı, 32KB hafızasında 1.500 kayıt tutabilen, telefon - not defteri - ajanda - hesap makinesi özelliklerine sahip. 1901 - 2099 arası ay takvimini gösterebiliyor. Tüm özellikler için şifreli alanı bulunuyor. Letter memory hafızasıyla sık kullandığınız kelimeleri kaydedip hızlı yazım sağlayabiliyorsunuz. (Örneğin, doğumgünü kelimesi.) Herhangi bir dış bağlantı özelliği bulunmuyor.

Sade bir üst kapağı var. Keşke 30 küsür senede biraz daha az çizilseydi...

SF-4000'i sökmek için arkasındaki 4 yıldız vidayı açıyoruz. Günümüz cihazları gibi farklı tür üçgen vidalar kullanılmamış. Tek tornavidayla tüm donanımı sökebiliyorsunuz.

Databankın arka kapağında seri numarası yer alıyor.

Databank 3 adet 3V CR2025 pil ile çalışıyor. Piller seri bağlanmış, toplam 9V güç üretiyor. Bilgiler 32KB RAM'de tutuluyor ve RAM'leri piller besliyor. Arka etiketteki yazılana göre pillerin tek tek değiştirilmesi gerekiyor. Beklerken 100uA güç çeken RAM'lerin sürekli beslenebilmesi için pillerin 2 senede bir değiştirilmesi gerekiyor.

Etiketi söktüğümüzde işlemci, RAM, osilatör ve kapasitörlerin plastik bölmelerden çıktığını görüyoruz. Zamanın entegreleri kalın olduğu için böyle bir iç yapı tercih edilmiş.

Pil kapaklarını tek tek vidaları sökerek açabiliyoruz.

Arka kısımda bulunan diğer vidaları söktüğümüzde plastik iç kısım ayrılabiliyor. Vidalar için brass headed screw insert olarak bilinen dişler kullanılmış.

Bu parçanın alt kısmında pillerin devreye temas etmesini sağlayan metal plakalar ortaya çıkıyor.

Kart üzerinde çok fazla parça bulunmuyor. PCB arka katmanını gösterecek kadar ince, elle kaldırıldığında bükülüyor. PCB üzerindeki parçalara bakalım:

  • Hitachi HD62023C50 işlemci, büyük entegre. Datasheet'i 2MHz hızında çalıştığını belirtiyor.
  • 2MHz Osilatör, sol alttaki mavi parça.
  • Toshiba / NEC D43256-10L SRAM. Üretime göre marka değişebiliyor. RAM, 5V 70mA ile çalışıyor, beklerken 2V 100uA'ya kadar düşebiliyor.
  • Ortada ikinci RAM yuvası bulunuyor. (Bu databanktan ikinciyi de buldum. Bir aksaklık olmazsa ikinci RAM'i de takıp deneme yapacağım. Yazının sonundaki fotoğraf, bu denemenin başarılı olabileceğinin bir ipucu.)
  • Sağa doğru 3 tane MA151K diyot bulunuyor. Pillerin aralarına bağlanan diyotlar tek tek pil değiştirirken RAM'e sürekli elektrik ulaşmasını sağlıyor.
  • Sağ üstte S-80250AG regülatör bulunuyor. 5V Elektrik üretiyor.
  • PCB'nin sol üstünde VDD, TX, RX padleri ile gizli bir serial port karşımıza çıkıyor.

Osilatörün altındaki metal parça, databankın reset düğmesi. İç plastik parça takılıyken kalemle basılan bir buton gibi görünüyor.

SF-4000'in üst kapağını açabilmek için ekranın üzerindeki 2 adet gri bandı ısıtarak çıkarmamız gerekiyor. Ardından, 3 yıldız vida karşımıza çıkıyor.

Vidaları söküp kapağı üste doğru kaydırarak açabiliyoruz.

Üst PCB de alttaki gibi çift katman ve ince yapılmış. Ortada bulunan vidanın altındaki plastik pul, devre yollarının kısa devre yapmasını önlüyor. Yalnız bir vidada pul kullanılmaya gerek duyulmuş.

Yanlardaki iki entegre ekran sürücüler. Zamanında tercih edilebilen farklı bir montaj tekniği kullanılmış. Üstte bulunan iki şerit ekrana gidiyor. Geniş olan yatay, dar olan dikey kenarına bağlanıyor. Geniş şerit diğerine göre daha uzun ve katlanarak bantlanmış.

Her iki PCB'yi birbirine flex kablo bağlıyor.

Vidaları sökerek üst PCB'yi yerinden çıkarabiliyoruz. Kartın üst kısmında ekran, plastik butonların mekanizması, sağda kontrast potansiyometresi göze çarpıyor.

Ekran altı plastik butonlardan içeriye toz girmesini önlemek için araya kauçuk gibi bir malzeme eklenmiş.

Ekran yollarını kaldırdığınızda birkaç komponent daha karşımıza çıkıyor. Dikkatli bakıldığında potansiyometrenin SMT değil, TH gibi bir model olduğu ve yatay lehimlendiği görülüyor.

Pilleri tekrar taktığınızda databankı açıp arkadaki düğmeyle resetlemeniz gerekiyor.

Görüldüğü gibi databank ekranımın üst satırı çalışmıyor. Bu inceleme sonucu ekranın bağlantı kısmının kırıldığını ve temassızlığa neden olduğunu gördüm. İkinci databankın ekranını buna takarak onarmaya çalışacağım. Bu modelde üst satır olmadan hiç bir şey yapamıyorsunuz.

Hafıza resetlenmediği sürece kullanılan kapasite miktarı 0 olması gerekirken 64KB görünüyor. Bu durumda, ikinci RAM yuvasına hafıza eklediğimizde databankın kapasitesini yükseltmek mümkün görünüyor.

SF-4000 saat, dünya saati ve alarm gibi özelliklere sahip değil. Tabi ki Casio'nun en gelişmiş databankı da değil. Bunun üzerine renkli, yüksek kapasiteli, iletişimli ve daha çok özellikli modeller çıkardılar. Fakat tasarım bakımından en şık modellerden biri bana göre SF-4000.