Jetson Xavier NX SSD Boot

Jetson Xavier NX SSD Boot

Xavier NX'inize yapabileceğiniz en büyük upgrade, onu microSD karttan kurtarıp SSD'ye kavuşturmak olacaktır. MicroSD kartlar okuma performansında fena olmasalar da yazma konusunda pek başarılı değiller. Özellikle sürekli veri yazılan ve okunan durumlarda ömürleri kısalmakta ve çalışmaları gereken bir noktada sizi yarı yolda bırakabilmektedir. Xavier NX özelliklerinde bir süper bilgisayarınız varsa, düşünmeden SSD güncellemesi yapabilir, 70 kat disk performansı kazanabilirsiniz.

SSD Kullanımında iki seçeneğiniz var. İlki, Micro SD'den sistemin çalışması ve SSD'nin veri diski olarak kullanılması. İkinci seçenek de SSD'nin boot diski olarak kullanılması.

Kolay olanı ilk seçenek. Sisteminizi microSD kart ile kullanıyorsunuz. Video, imaj ve container dosyalarınızı SSD'de depolayabiliyorsunuz. NVIDIA'nın örnekleri de eş zamanlı birden çok videoya eriştiği için SSD istiyor. Bu seçeneğin avantajı işletim sistemi güncellemeleriniz daha kolay yapılabiliyor ve farklı çalışmalar için birden çok SD kart kullanabiliyorsunuz. Dezavantajı ise, SD kart hafızanızın hızlıca dolabiliyor ve ömrünün hızla tükeniyor olması.

İkinci seçenekte yine SD karta ihtiyacınız var. Sistem SD karttan açılıp boot diski olarak SSD'ye geçiyor. Yani, önce temiz bir işletim sistemi yüklenip, SSD'de yer alan işletim sistemine kendisini devrediyor. (Xavier'in yapılandırması direkt NVMe'den boot'a izin vermiyor.) Bu seçeneğin avantajı, sisteme hakettiği disk performansını veriyorsunuz. Dezavantajı ise işletim sistemi güncellemelerinde yapmanız gereken bir adım daha oluyor.

Bu kaynakta, ikinci seçeneği tercih ettiğinizi varsayarak SSD üzerinden boot üzerinde duracağız.

Öngereksinimler

  • Xavier NX Developer Kit
  • MicroSD kart
  • M.2 Key M NVMe SSD (PCIe olmalı. SATA modelleri desteklenmiyor.)
  • Tornavida

SSD Montajı

Developer Kit'in alt kısmında M.2 Key E ve Key M soketleri bulunuyor. Key E, WiFi modülü tarafından kullanılırken, Key M soketi SSD için boş bırakılmış. Kullanacağınız SSD'nin PCIe modeli, yani NVMe olması gerekiyor. Samsung 970 EVO/PRO, ya da WD Black NVMe modeli kullanabilirsiniz.

Xavier modülünüz kapalıyken M.2 yuvasının karşısında yer alan vidayı sökün, SSD'yi yerleştirin ve vidayı takın.

Disk Yapılandırması

Bu aşamada Ubuntu arayüzü ile SSD'yi formatlayıp partition'ları oluşturacağız.

Disks uygulamasını çalıştırın.

Sol sekmeden SSD'yi ve ardından sağ üstte bulunan menüden format disk'i seçin.

Açılan format disk penceresinde erase seçeneğini quick'de, partitioning seçeneğini de GPT'de bırakın. Format butonuyla diski formatlayın.

Disk alanınız unallocated olarak görünecektir. Volumes başlığının altındaki + butonu ile yeni partition oluşturun. Partition size belirlerken free space following'i 0GB olarak bırakabilirsiniz ya da gelecekte kullanım için 16GB boş alan bırakabilirsiniz. Next ile devam edin.

Format Volume penceresinde volume name alanına XavierNX yazabilirsiniz. Erase seçeneğini off da bırakın. Type seçeneğini Ext4 seçin. Create butonu ile partition'ı oluşturun. Format tamamlanınca device adresi /dev/nvme0n1p1 olarak görünecektir.

SSD'ye Geçiş

Şimdi yapacağımız eklemelerle sistem SD'den başlarken rootfs'i SSD'ye yönlendireceğiz. Adım adım aşağıdaki komutları çalıştırın.

"rootOnNVMe" reposunu cihazınıza klonlayın.

jetsonhacks/rootOnNVMe
Switch the rootfs to a NVMe SSD on the Jetson Xavier NX and Jetson AGX Xavier - jetsonhacks/rootOnNVMe
git clone https://github.com/jetsonhacks/rootOnNVMe

Repo'nun klonlandığı klasöre gidin.

cd rootOnNVMe

SD Kart'ın rootfs'ini SSD'ye kopyalayın. Ortalama 5 dakika sürecektir.

./copy-rootfs-ssd.sh

Sistem başladığında rootfs'i SSD'den devam ettirecek script'i ekleyin.

./setup-service.sh

Sisteminizi yeniden başlatın.

sudo reboot

Artık işletim sisteminiz SD karttan başladıktan sonra SSD üzerinden devam edecek. SD kartın sürekli Xavier modülüne takılı olması gerekiyor. (SSD'den boot özelliği ilerleyen zamanda bu aşamalara gerek olmadan desteklenecek.)

İlk açılışta ayarlarınızın olup olmadığını merak edeceksiniz. Solda bulunan taskbar'ın altında SD kart logosu görürseniz sonuç başarılı demektir. Kullanılabilir alanı görmek için Disk Usage Analyzer'a bakabilirsiniz.

Güncelleme

L4T (Linux Driver Package) Güncellemesi durumunda tavsiyem yeni bir kurulum yapıp SSD'yi formatlayarak devam etmeniz. APT ile yapacağınız işletim sistemi güncellemelerinde aşağıdaki yöntemi kullanarak boot ve kernel modüllerini SD karta kopyalayabilirsiniz.

# <SD_GUID> i /media/nx klasörü altında göreceğiniz klasör ismi ile değiştirin.
sudo cp -afuvR /boot/* /media/nx/<SD_GUID>/boot/
sudo cp -afuvR /lib/modules/* /media/nx/<SD_GUID>/lib/modules/

Bu yöntem ile reboot sonrası işletim sisteminizin açılmama ihtimali olduğunu unutmayın. Öncesinde mutlaka yedek alın, güncel işletim sistemi imajını indirin ve B planına hazır olun.