Raspberry Pi Imager ile Raspberry Pi OS Kurulumu

Bilgisayarınızda olduğu gibi, Raspberry Pi'ınızın da çalışması için bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Raspberry Pi'lara farklı işletim sistemleri kurulabilir. Bu yazıda Raspberry Pi'ın resmi işletim sistemi Raspbian'ı Raspberry Pi'ınıza kurmayı ele alacağız.

Raspberry Pi Imager ile Raspberry Pi OS Kurulumu

Bilgisayarınızda olduğu gibi, Raspberry Pi'ınızın da çalışması için bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Raspberry Pi'lara farklı işletim sistemleri kurulabilir. Bu yazıda Raspberry Pi'ın resmi işletim sistemi Raspberry Pi OS'i Raspberry Pi'ınıza kurmayı ele alacağız.

MicroSD Karta işletim sistemi yazmak için, önceden hazırlanmış imaj dosyasını indirip Etcher gibi imaj yazma uygulamalarıyla karta kaydedebilirsiniz. Yakın zamanda Raspberry Pi, kendi imaj yazma uygulaması Raspberry Pi Imager'ı duyurdu. Raspberry Pi Imager ile işletim sistemi imajını otomatik indirerek kolaylıkla MicroSD karta kayıt yapabilirsiniz.

Öngereksinimler

  1. 8GB ya da üzeri Class 10 MicroSD kart.
  2. Bilgisayarınıza bağlı MicroSD kart okuyucu.
  3. İnternet bağlantısı.
  4. Raspberry Pi Imager uygulaması. (raspberrypi.org/downloads/ adresinden Windows, macOS ve Ubuntu versiyonlarını indirebilirsiniz.)

İmaj Yazmak

MicroSD Kartınızı bilgisayarınıza takın ve Raspberry Pi Imager uygulamasını çalıştırın.

Operating System - Choose OS butonuyla işletim sisteminizi seçin. En üstteki Raspberry Pi OS'i seçerseniz masaüstüne sahip tavsiye edilen işletim sistemini kuracaksınız. Altta yer alan Raspberrt Pi OS (other) altında birçok bileşeni kendinden gelen full versiyonu ya da arayüzü olmayan lite versiyonu da tercih edebilirsiniz.

İşletim sistemi seçim menüsünde diğer işletim sistemlerini ve EEPROM kurtarma, SD kart formatlama gibi uygulamaları da göreceksiniz. Bu liste Raspberry Pi sitesindeki en güncel versiyonları göstermektedir.

İşletim sistemi seçiminizi yaptıktan sonra write butonu ile işletim sistemi imajınızı MicroSD karta yazmaya başlayacaksınız.

Yazma tamamlandıktan sonra hafıza kartınızı Raspberry Pi'ınıza takarak sisteminizi açabilirsiniz. İlk açılış, normale göre daha yavaş olacaktır.