Raspberry Pi OS WiFi Yapılandırması

İşletim sisteminizi yazdıktan sonra Raspberry Pi'ınızın otomatik olarak kablosuz ağa bağlanması birçok alanda kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, arayüzü olmayan Raspbian Lite işletim sisteminizi monitöre bağlamadan kullanabileceksiniz.

Raspberry Pi OS WiFi Yapılandırması

İşletim sisteminizi yazdıktan sonra Raspberry Pi'ınızın otomatik olarak kablosuz ağa bağlanması birçok alanda kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, arayüzü olmayan Raspberry Pi OS Lite işletim sisteminizi monitöre bağlamadan kullanabileceksiniz. Bu yazıda MicroSD karta eklediğimiz yapılandırma dosyasıyla kablosuz ağlara otomatik bağlanmanın üzerinde duracağız.

Öngereksinimler

 1. MicroSD Karta yazılmış bir Raspberry Pi OS işletim sistemi.
 2. Bilgisayarınıza bağlı MicroSD kart okuyucu.
 3. Bağlanacağınız ağların SSID ve şifreleri.

Yapılandırma

Not Defteri ya da VSCode gibi bir editörle aşağıdaki içeriği kopyalayın.

country=US
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
 ssid="SSID_1"
 psk="PASSWORD_1"
 id_str="NAME_1"
 priority=1
}

network={
 ssid="SSID_2"
 psk="PASSWORD_2"
 id_str="NAME_2"
 priority=2
}

Her bir network node'u bağlanılacak ağın parametrelerini içerir. Priority değeri düşük olan ağa öncelikli bağlanılır. Bu ağ yoksa, bir sonraki ağa bağlantı denenir. SSID değeri olarak bağlanılacak ağın adını, PSK değeri olarak da parolasını yazın.

Düzenlemeniz tamamlandığında dosyayı MicroSD kartınızın boot sürücüsüne, "wpa_supplicant.conf" adıyla kaydedin. Dosya uzantısının "conf" olduğundan emin olun.

Raspberry Pi OS işletim sisteminiz açılırken bu dosyayı okuyacak, varolan ağ ayarlarını güncelleyecek ve dosyayı silecektir. Kablosuz ağ ayarlarınızı değiştirmek istediğinizde dosyayı tekrar oluşturup boot dizinine kopyalamanız gerekir. Bu yüzden "wpa_supplicant.conf" dosyasının bir kopyasını bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

Kablosuz ağ ile Rabpberry Pi'ınıza SSH bağlantısı yapmak isterseniz boot dizininde içi boş bir "ssh" dosyası oluşturmanız yeterlidir.